gov-ua
Головне управління
Держпродспоживслужби у Львівській області

Вибираючи ювелірний виріб, треба зважати на усі нюанси

Вибирати коштовності варто особливо ретельно – крім вдалого фасону не менш важливо переконатися, що купуєте справді якісний виріб з дорогоцінного металу.

Відповідно до Закону України «Про державне регулювання видобутку, виробництва і використання дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння та контроль за операціями з ними» для ювелірних та побутових виробів із  дорогоцінних металів встановлюються такі проби:

1) для платини – 900, 950;

2) для золота – 375, 500, 585, 750, 958 і 999;

3) для срібла – 800, 830, 875, 925, 960;

4) для паладію – 500, 850.

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 19.03.1994 №172 «Про реалізацію окремих положень Закону України «Про захист прав споживачів», ювелірні вироби віднесено до переліку товарів належної якості, що не підлягають обміну (поверненню), тобто, ювелірні вироби належної якості повернути в магазин не можна.

Проте, у випадку неналежної якості товару, протягом гарантійного строку споживач має право пред’явити претензії продавцю. Права споживача у разі придбання ним товару неналежної якості встановлені Законом України “Про захист прав споживачів”. Як споживач може довести, що йому продали неякісний товар? Шляхом проведення експертизи за письмовою заявою споживача до суб’єкта господарювання, у якого придбавався даний виріб. Суб’єкт господарювання має організувати проведення експертизи протягом 3-х днів з дня отримання заяви від споживача. Оплату за експертизу має здійснити суб’єкт господарювання, але якщо експертиза доведе вину споживача, а не виробничий недолік, то споживач повертає кошти за експертизу суб’єкту господарювання.

Відповідно до Правил торгівлі дорогоцінними металами (крім банківських металів) і дорогоцінним камінням, дорогоцінним камінням органогенного утворення та напівдорогоцінним камінням у сирому та обробленому вигляді і виробами з них, що належать суб’єктам господарювання на праві власності, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 4 червня 1998р. № 802, ювелірні вироби як вітчизняного, так і іноземного виробництва, під час продажу повинні мати товарний ярлик, прикріплений металевою пломбою, на якому зазначена така інформація:

  • найменування або товарний знак підприємства-виробника;
  • найменування виробу або його шифр;
  • найменування сплаву металу та його проба;
  • маса виробу;
  • номер (розмір) каблучки або браслета;
  • найменування каменю та його маса;
  • позначки «виріб був у вжитку» або «б/в» для ювелірних виробів, які були у вжитку.

Торгівля ювелірними виробами без відбитків державного пробірного клейма України забороняється.

У разі порушення Ваших прав споживача Ви можете звернутися до управління захисту прав споживачів та контролю за регульованими цінами Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області (79009, м. Львів, пр.. В. Чорновола, 59, тел.. (032) 231-76-93).

Державні сайти України