gov-ua
Головне управління
Держпродспоживслужби у Львівській області

Як уникнути харчового отруєння

Тривалий час на території Львівщини не реєструються спалахи гострих кишкових інфекцій, масових харчових отруєнь, пов’язаних з закладами громадського харчування. Цьому сприяв оголошений з 12.03.20 року карантин з приводу протидії поширенню коронавірусної інфекції COVID-19.

Але у зв’язку із послабленням карантину в Україні вже зареєстровано 38 спалахів гострих кишкових інфекцій та харчових отруєнь, які мали місце серед відпочиваючих на базах відпочинку, працівників промпідприємств, відвідувачів закладів громадського харчування, в тому числі під час проведення весіль, серед дітей дошкільних навчальних закладів.

Хоча в поточному році спалахи на території Львівської області реєструвалися у січні-лютому (4 спалахи, під час яких постраждало 51 особа, з них 13дітей), постійно продовжують реєструватися випадки гострих кишкових інфекцій, так за даними ДУ «Львівський обласний лабораторний центр МОЗ України»за 7 місяців зареєстровано: 84 випадки сальмонельозу, 647-інших інфекцій встановленої етіології, 1144-не встановленої етіології.

У ході санітарно-епідеміологічних розслідувань  встановлено, що основними причинами які сприяли виникненню спалахів були грубі порушення санітарного законодавства, а саме: недотримання потоковості технологічного процесу, термінів та температурного режиму при зберіганні сировини та готової продукції, порушення правил обробки сирих яєць, використання сирих яєць в стравах без термічної обробки, порушення дезінфекційного режиму, правил особистої  гігієни особами, які брали участь у приготуванні страв, не дотримання товарного сусідства при зберіганні харчових продуктів, порушення термінів проходження медичних оглядів працівниками, тощо.

  Разом з тим Держпродспоживслужба у Львівській області черговий раз нагадує, що влітку та осінню збільшується ризик виникнення харчових отруєнь та гострих кишкових інфекційних хвороб, особливо під час проведення різноманітних банкетів, в тому числі весіль.

Успіх боротьби за зниження захворюваності на кишкові інфекції багато в чому залежить від того, наскільки обізнане населення з причинами виникнення та поширення цих захворювань.

 Гострі кишкові інфекції – велика група захворювань, що протікають з ознаками інтоксикації і ураження шлунково-кишкового тракту. Найпоширенішими кишковими інфекціями є: дизентерія, сальмонельоз, харчові токсикоінфекції, ротовірусна і ентеровірусні інфекції.

В організм здорової людини збудники кишкової інфекції потрапляють через рот: разом з їжею, водою або через брудні руки. Наприклад, дизентерія може початися, якщо попити некип’ячене молоко або поїсти зроблені з нього кисле молоко, сир або сметану. Кишкову паличку можна з’їсти разом з неякісним кефіром або йогуртом. Стафілококова інфекція комфортно себе почуває в зіпсованих тортах з кремом. Збудники сальмонельозу  потрапляють до людини через будь-які заражені продукти: свинину, куряче м’ясо і яйця, варену ковбасу, погано промиті  овочі і зелень, тощо.

Щоб уберегтися від гострих кишкових інфекцій  та харчових отруєнь , вживайте лише ті продукти, у якості яких ви впевнені, дотримуйтеся 5 кроків до безпечнішої їжі:

  1. Підтримуйте чистоту:
  • мийте руки перед тим, як брати продукти чи готувати їжу;
  • мийте руки після відвідування туалету;
  • вимийте і продезінфікуйте всі поверхні та кухонне приладдя, які використовуєте для приготування їжі;
  • захищайте кухню і продукти від комах, гризунів та інших тварин.
  1. Відокремлюйте сиру їжу від готової:
  • для обробки сирих продуктів користуйтеся окремим кухонним приладдям, зокрема ножами і обробними дошками;
  • зберігайте продукти у закритому посуді, щоб уникнути контакту між сирими і готовими продуктами.
  1. Ретельно готуйте їжу:
  • ретельно просмажуйте чи проварюйте продукти, особливо м’ясо, яйця, рибу і морепродукти;
  • доводьте страви до кипіння, щоб вони готувалися як мінімум за 70 °С;
  • сік м’яса чи птиці під час приготування має бути прозорим, а не рожевим;
  1. Зберігайте їжу при безпечній температурі:
  • не залишайте готову їжу без холоду більш ніж на 2 години;
  • зберігайте приготовані страви гарячими (60°С) аж до подавання до столу;
  • не зберігайте їжу надто довго, навіть у холодильнику;
  1. Використовуйте безпечну воду і свіжі продукти:
  • використовуйте чисту або очищену воду;
  • обирайте свіжі та незіпсовані продукти;
  • ретельно мийте овочі й фрукти, особливо якщо вживатимете їх сирими;
  • не вживайте продукти, у яких закінчився термін придатності.

У випадку виявлення перших ознак кишкового захворювання необхідно терміново звернутись до найближчої лікувальної установи. Самолікування небезпечне.

ПАМ’ЯТАЙТЕ! Тільки чітке дотримання гігієнічних правил та вимог дасть можливість уникнути харчового отруєння та зараження кишковими інфекціями.

Державні сайти України