З настанням теплих, погожих днів та часу відпусток зростає кількість бажаючих відпочити біля відкритих водойм.
В умовах воєнного стану в державі та діючих обмежень на проведення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю) спеціалістами Держпродспоживслужби, особливо актуальним для населення є знання та дотримання певних гігієнічних аспектів поведінки у місцях масового відпочинку, рекреаційних зонах біля водойм, щоб уникнути завданню шкоди власному здоров’ю.
Найнебезпечнішим інфекційним захворюванням, яке може бути наслідком купання, є лептоспіроз, так звана водна лихоманка, що загрожує важкими ускладненнями і навіть смертю.
Основні переносники збудника – гризуни (пацюки).
Зважайте, що для проникнення збудника (лептоспіри) в організм, достатньо найменшого ушкодження шкіри, а інфікування відбувається навіть при не тривалому контакті з водою, де є збудник. Останній також легко проникає через кон’юктиву очей і слизові оболонки.
Щоб не інфікуватись лептоспірою, необхідно дотримуватись наступного :
- при відвідуванні зони рекреації поцікавтесь у власника (балансоутримувача) про наявність результатів лабораторного контролю води з водойми, піску з пляжу;
- не купайтеся у водоймах з табличкою «Купання заборонено»;
- зберігайте продукти під час виїзду на природу у закритому посуді.
Через забруднену воду можуть передаватись також ротавірусна, ентеровірусна інфекції, гепатит «А» та інші кишкові інфекції.
Кишкова паличка та віруси прекрасно почувають себе у воді, тому бажано дотримуватись наступного :
- не пірнайте з головою і не ковтайте воду при купанні у водоймах;
- відпочивайте на спеціально обладнаних пляжах та купайтесь у водоймах, вода яких піддається лабораторному контролю;
- не вживайте сумнівної якості харчові продукти;
- не купуйте на пляжі тортики, трубочки, тістечка, домашню випічку з рук;
- не рекомендовано купувати креветки, копчену рибу, таранку.
Результатом відвідування пляжів та купання може бути інфікування гельмінтами (паразитами), які атакують нервову систему та організм людини в цілому.
Щоб не інфікуватись, дотримуйтесь наступного :
- обирайте пляжі, де немає доступу (вигулу) собак і котів – цей фактор підвищує ризик інфікуватися гельмінтами, особливо аскаридами, токсокарами, власоглавами;
- мийте руки або використовуйте асептичні гелі перед прийманням їжі на пляжі.
Грибок та лишаї можна підхопити, якщо пройтись босими ногами мокрим піском. Тому, щоб не заразитися, дотримуйтесь наступного :
- заходьте у воду і виходьте з води краще завжди у пляжному взутті;
- після відвідування пляжу обов’язково мийте ноги;
- не дозволяйте дітям гратися у піску.
У випадку появи після відпочинку в зонах рекреацій, біля річок, озер будь-яких симптомів інфекційного (паразитарного) захворювання (підвищення температури тіла, пронос, блювота, біль у м’язах, слабкість, підвищена втомлюваність, головний біль, шкірний зуд, лущення шкіри, висипання на ній), необхідно обов’язково звернутись до лікаря та не займатись самолікуванням.
Пам’ятайте, що Ваше здоров’я у Ваших руках !