gov-ua
Головне управління
Держпродспоживслужби у Львівській області

Як запобігти отруєнню грибами!

За інформацією Центру громадського здоров’я МОЗ України за 7 місяців 2022 року в Україні зареєстровано 12 випадків отруєння дикорослими грибами, унаслідок яких постраждало 19 людей, з них 1 дитина. Летальних випадків не було.

Зокрема, найбільше постраждалих від отруєння дикорослими грибами  зареєстрували у Вінницькій області (6 дорослих). Окрім цього, випадки отруєнь грибами реєструвались в Чернігівській області (3 випадки з кількістю постраждалих 5 дорослих), у Чернівецькій області (1випадок, постраждали 3 дорослих), у Рівненській області ( 2 випадки з кількістю постраждалих 2 осіб, з них 1 дитина), у Сумській області (1 випадок з  кількістю постраждалих 1 особа).

У серпні зареєстровано випадок отруєння грибами хлопчика 12р. в Кіровоградській області, 1 випадок отруєння грибами літньої жінки на Харківщині.

На Львівщині  випадки отруєнь грибами у поточному році не реєструвались. Однак, в лісах після пройдених у серпні дощів з’явилися гриби. Доволі тепла погода сприяла їх появі, отже сезон тихого полювання на дикорослі гриби розпочався.

Враховуючи те, що в теперішній час в області  проживає значна кількість тимчасово переміщених осіб з населених пунктів східних областей України, в яких населення менше обізнано щодо видів дикорослих грибів та обмеженнями щодо їх споживання, можливо збільшення кількості випадків отруєнь грибами.

У зв’язку з наведеним, для того, щоб вберегтися від можливих серйозних неприємностей, пов’язаних з втратою здоров’я, необхідно дотримуватись основних правил, які допоможуть при збиранні, переробці  та споживанні дикорослих грибів.

1.Найкраще відмовитись від споживання дикорослих грибів як від продукту взагалі, а споживати вирощені в промислових умовах печериці, гливи, купуючи їх в магазинах. За кордоном отруєння дикорослими грибами трапляються рідко, оскільки люди майже не збирають грибів у лісах, а споживають печериці та гливи, вирощені у теплицях.

2.Не можна купувати гриби на стихійних ринках чи у продавців на автошляхах. Безпечніше купувати гриби на стаціонарних ринках, де вони проходять відповідний ветеринарно-санітарний контроль. Забороняється продаж на ринках суміші грибів, вони повинні бути розсортовані по видах. Пластинчаті гриби слід продавати лише цілими. Не можна купувати грибні продукти в подрібненому вигляді: грибні салати, ікру, пироги з грибами.

3.При збиранні грибів у лісі треба брати лише ті гриби, про які достеменно відомо, що вони їстивні.

4.Не вживати в їжу і не пробувати на смак сирі гриби. Обов’язково треба мити руки після дотику з грибами. Немало випадків, коли отрута передавалась на інші продукти через немиті руки.

5.Остерігайтеся пластинчастих грибів, оскільки вони мають схожість з смертельно-отруйною блідою поганкою, інтенсивність розмноження якої спостерігається найбільше у серпні місяці. Через зовнішню схожість бліді поганки  часто помилково приймають за сироїжку чи печерицю. Характерними ознаками блідої поганки є бульбовидне потовщення в основі ніжки («булава»), а  її кінець обгорнутий яйцеподібною піхвою. При збиранні печериць слід звертати увагу на колір пластинок, які знаходяться на нижній поверхні шапинки. У печериць пластинки блідо- рожеві, з ростом грибів стають буровато- червоними, а в блідої поганки пластинки завжди білі. Наявність обідка вінчика не є обов’язковою відмінною оз­накою блідої поганки. Посушливого літа, наприклад, в таких умовах у неї може зникати ця характерна для неї ознака. Тоді за зовнішнім виглядом (колір шапинки та пластинок) вона дуже схо­жа на сироїжку зелену. Токсичні речовини блідої поганки стійкі до нагрівання, не переходять у відвар, не руйнуються при сушінні та під дією травних ферментів. Жоден вид кулінарної  (теплової) обробки не звільняє її від отруйних речовин.

6.Ніколи не збирайте і не їжте перезрілі і зіпсуті гриби; збирати слід лише молоді гриби.

7.Під час посухи грибів краще не брати взагалі. У спекотну погоду змінюється обмін речовин в організмі гриба, він втрачає воду, накопичує токсини.

8.Не збирайте гриби в міських парках, скверах, а також вздовж автомобільних шляхів та залізничних колій, промислових підприємств, в лісопосадках біля оброблених агрохімікатами полів, сміттєзвалищ, оскільки гриби здатні нагромаджувати отруйні речовини.

9.Ретельно контролюйте гриби, зібрані дітьми. Не давайте в їжу  страви з грибів. дітям до 12 років. Не можна вживати грибів вагітним та жінкам, які годують грудьми, літнім людям.

10.Не слід застосовувати сумнівні методи визначення отруйності грибів. Абсолютно неправильними є твердження, що всі їстивні гриби мають приємний запах, отруйні гриби мають неприємний запах, комахи та слимаки не їдять отруйні гриби, отруйні гриби викликають зсідання молока, почорніння срібних предметів або побуріння цибулі, часнику , якщо їх помістити в каструлю, де варяться гриби.

11.Гриби треба використовувати відразу ж після збирання, при кімнатній температурі їх не можна довго зберігати сирими. Забороняється зберігати свіжі гриби в холодильнику, якщо він не обладнаний системою швидкої, глибокої заморозки,  довше 2-3 днів. Навіть у їстівних грибах згодом починають виділятися отруйні речовини, які не зникнуть при варінні і смаженні.

12.При кожному способі приготування відсортованих дикорослих грибів їх потрібно перш за все ретельно почистити, а потім добре помити в проточній воді. При приготуванні кожної страви гриби необхідно попередньо відварити у  підсоленій воді протягом 10- 15 хвилин не менше 3 разів, причому відвар необхідно кожний раз зливати. Варити гриби потрібно не менш години на невеликому вогні, знімаючи піну і помішуючи. Варіння вважається закінченим, коли гриби осядуть на дно, а відвар стане прозорим.

Відварені гриби можна  використовувати  для подальшого приготування страв. Такий спосіб попередньої термічної обробки стосується в першу чергу умовно- їстивних грибів, які  в  основному викликають отруєння. Це сироїжки, гриби- молочники (хрящ-молочник), вовнянки, дубовик, рядовки, зеленушки, парасольки, валуї, зморшок їстівний, опеньок осінній та інші, що містять отрути.  Гриби, які містять молочний сік, перед засолюванням необхідно відварити або вимочувати протягом 2-3 діб з щоденною зміною води, для того щоб  знищити гіркі, подразнюючі шлунок, речовини.

13.Страви з грибів слід споживати в день приготування. Невикористані  грибні  страви  можна зберігати лише до наступного дня  на холоді тільки в емальованому або керамічному посуді і споживати лише після повторної термічної обробки.

14.Не вживайте спиртних напоїв, молочних та кисломолочних продуктів під час споживання грибів, це прискорює процеси всмоктування грибної отрути;

15.Не рекомендується консервувати та маринувати гриби у герметично закатаних банках. Відібрані гриби перед консервуванням  спочатку необхідно ретельно промити. Їх украй важко повністю відмити від часточок ґрунту, у якому можуть знаходитися спори збудника ботулізму. До того ж, у домашніх умовах неможливо досягти такої стерилізації, як на промисловому підприємстві. Тому вдома, тим більше на дачі, гриби краще сушити, варити, солити, маринувати, не закупорюючи банки герметичними кришками, адже збудник ботулізму розвивається тільки за відсутності кисню.

       Ознаки отруєння грибами можуть проявитися як через 30 хв. після споживання, так і протягом кількох днів залежно від виду грибів, які ви вживали- це головний біль, запаморочення, блювота, пронос, біль у животі, а при ураженні нервової системи – марення, галюцинації, слинотеча, потовиділення, звуження зіниць, зниження артеріального тиску, судоми, задуха, відтік крові від кінцівок (холодні руки, ноги).  При отруєнні грибами гепатонефротропної дії (бліда поганка) виникає гостра печінкова недостатність, а потім починається ниркова і серцева недостатність. Як правило, 90% пацієнтів, особливо дітей, що отруїлися блідою поганкою, помирають. Усе залежить від того, яка кількість токсинів потрапила в організм, тобто, скільки отруйних грибів людина чи дитина з їла. Біда у тім, що симптоми після отруєння блідою поганкою найчастіше з’являються на третій день, коли її токсини вже добряче нашкодили організму.

Врятування життя постраждалих багато в чому залежить від своєчасного надання їм долікарської допомоги. Якщо після споживання грибів почуваєтесь погано чи помітили нездорові ознаки у своїх близьких, Ви повинні невідкладно  викликати швидку медичну допомогу. Одночасно, не чекаючи її прибуття, потерпілого слід покласти в ліжко та промити йому шлунок: дати випити 4–5 стаканів перевареної води при кімнатній температурі або содово­го розчину (1 чайна ложка соди на 1 стакан води), або слабкого марганцевого розчину (блідо-рожевого кольору). Після цього ви­кликати блювоту введенням у рот зворотного кінця ложки (або паль­ця) на корінь язика. Процедуру слід повторювати до тих пір, поки промивні води не стануть чистими. Промивати шлунок треба усім, хто споживав гриби з потерпілим.  Після промивання потерпілому слід дати міцний холодний чай, молоко, накрити або обкласти грілками. Також слід прийняти кілька таблеток сорбенту (активованого вугілля) з разрахунку 1 таблетка на 10 кг маси тіла. Можна зробити очисну клізму. Слід пити багато рідини.

У жодному разі не можна відмовлятись від госпіталізації в лікарню. Обов’язковій госпіталізації підлягають хворі та всі члени сім’ї, які вживали гриби навіть в незначній кількості і на момент прибуття лікаря не мають ознак отруєння. Ці ознаки можуть виникати через 2-3 доби. Залишки грибів чи їх очистки слід забрати з собою для лабораторного аналізу, а також призначення відповідного лікування.

Пам’ятайте, що гриби корисні, поживні, але й дуже небезпечні!

Державні сайти України