gov-ua
Головне управління
Держпродспоживслужби у Львівській області

Ящур – висококонтагіозне вірусне захворювання, яке вражає худобу і має значні економічні наслідки

Ящур (Foot-and-mouth disease) – гостра, високозаразна хвороба тварин, що належить до ряду парнокопитих підряду жуйних, а також свиней. Хвороба, як правило, дуже швидко поширюється. Інкубаційний період може тривати від декількох днів до двох тижнів.

Захворювання проявляється лихоманкою, везикулярним ураженням ротової порожнини, вінчика, у корів – вим’я, а у молодих тварин враженням міокарда та скелетних м’язів.

Основним джерелом інфекції є тварини, хворі на ящур, та тварини, які перебувають в інкубаційному періоді хвороби. Вірус передається аерогенно, зі слиною, носовим слизом, молоком, сечею та каловими масами. Зараження відбувається шляхом безпосереднього контакту хворих тварин зі здоровими. З моменту зараження до моменту прояву перших клінічних ознак проходить від 1 до 14 днів у великої рогатої худоби та 21 день у інших сприйнятливих тварин.

На ящур може хворіти й людина. Зараження відбувається при споживанні знезараженого молока від хворих тварин, а також через продукти його переробки, рідше через м’ясо. При підозрі на хворобу необхідно терміново звертатися до Держпродспоживслужби або ветеринарної лікарні.

У Німеччині вперше за майже чотири десятиліття зареєстрували спалах ящуру. Випадок стався 9 січня 2025 року на фермі в селищі Гоппегартен (Hoppegarten), округ Меркіш-Одерланд (Märkisch Oderland), землі Бранденбург (Land Brandenburg) між Берліном та кордоном із Польщею. А вже 6-го березня небезпечне захворювання підтвердили на фермі, в угорському місті Кісбайча, що стало першим випадком в країні за понад пів століття. Там утримували близько 1400 голів великої рогатої худоби.

Відповідно до вимог Всесвітньої організації охорони здоров’я тварин, з виявленням ящуру в Німеччині та Угорщині ветеринарні сертифікати для експорту за межі ЄС більше не можуть видаватись, фактично запобігаючи експорту в країни за межами ЄС.

В Україні наразі запроваджено обмеження на ввезення вантажів з неблагополучних по ящуру країн. Зокрема, Держпродспоживслужба запровадила заборону на ввезення:

  • тварин, чутливих до вірусу ящуру;
  • генетичного матеріалу;
  • сировини та продуктів тваринного походження від сприйнятливих видів тварин.

На кордоні з Угорщиною передбачено посилення заходів контролю міжрегіональними територіальними органами Держпродспоживслужби, зокрема:

  • забезпечення пропуску пасажирів та екіпажів транспортів через дезінфікуючі килимки;
  • проведення дезінфекції транспортних засобів на пунктах пропуску;
  • забезпечення виконання заборони на ввезення продуктів тваринного походження, в тому числі із ручної поклажі та багажу громадян.

У Закарпатській, Волинській, Львівській, Івано-Франківській та Чернівецькій областях посилено контроль за клінічним станом та транспортуванням (переміщенням) сприйнятливих до захворювання видів тварин.

Один із ключових запобіжних заходів – запровадження заборони на випас парнокопитних тварин у 10-кілометровій зоні вздовж кордону з ЄС. Це стосується великої рогатої худоби, свиней, овець, кіз, буйволів та інших тварин, які сприйнятливі до вірусу.

З 1992 року Україна має статус держави вільної без застосування вакцинації, а з 2013 року відповідає положенням ВООЗТ щодо історичної свободи (стаття 1.4.6. з Кодексу здоров’я наземних тварин). Слід наголосити, що в Україні заборонена вакцинація проти ящуру. Худоба, вакцинована проти ящуру, не підлягає імпортуванню на територію України.

Статус країни, вільної від ящуру без застосування вакцинації для України – це:

  • Міжнародне визнання як країни з високими стандартами біобезпеки;
  • Зміцнення національної продовольчої безпеки;
  • Підтвердження ефективності роботи ветеринарної служби;
  • Нові можливості для експорту української продукції;
  • Підвищення довіри до ветеринарного та аграрного сектору;
  • Стабілізація економіки агропромислового комплексу.

Більшість країн світу не мають статусу вільних від ящуру, що значно обмежує їхні можливості на міжнародних ринках. Для України цей статус – гарантія розвитку аграрного сектору, розширення експорту та забезпечення економічної стабільності.

 

Державні сайти України