gov-ua
Головне управління
Держпродспоживслужби у Львівській області

У Львові відбувся Національний воркшоп з вибудовування зв’язків у імплементації підходу “Єдине Здоров’я” в Україні за сприяння Бюро Всесвітньої організації охорони здоров’я в Україні та співфінансування USAID

 За сприяння Бюро Всесвітньої організації охорони здоров’я в Україні за співфінансування USAID упродовж 18-20 вересня 2024 року у м. Львові відбувся Національний воркшоп з наведення мостів (NBW) щодо Міжнародних медико-санітарних правил (ММСП) та Шляху підвищення ефективності ветеринарних служб (ЕВС) в Україні.

Головне управління Держпродспоживслужби у Львівській області представляла головна спеціалістка відділу організації протиепізоотичної роботи Управління безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Юлія Сторчак.

Здоров’я людей і тварин життєво пов’язані між собою. 75% нових та ендемічних хвороб людини походять від тварин, незалежно від того, передаються вони безпосередньо, через їжу чи навколишнє середовище. Найбільші епідемії останніх десятиліть, спричинені зоонозними захворюваннями: SARS, чума, пандемічний грип H1N1, високопатогенний пташиний грип H5N1, гарячка Рифт-Валлі, вірусна інфекція Ніпах, холера, вірус Зіка, Ебола, MERS CoV, COVID-19, віспа мавп.

 Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ), Всесвітня організація охорони здоров’я тварин (WOAH, заснована як OIE) і Продовольча та сільськогосподарська організація (FAO), до яких нещодавно приєдналася Програма ООН з навколишнього середовища (UNEP), – це основні міжнародні організації, які відповідають за пропозицію посилань та вказівок щодо запобігання й реагування на зоонозні захворювання та інші ризики для здоров’я на контакті людина-тварина-довкілля.

У 2014 році ВООЗ та WOAH розпочали розробку Національного воркшопу з наведення мостів (NBW), який об’єднує сектори охорони здоров’я людини, тварин і навколишнього середовища. Метод підтримує розробку спільної та консенсусної дорожньої карти, яка спрямовує короткострокові заходи з метою покращення координації між цими секторами. 

Основною метою Національного вокршопу з побудови мостів між ММСП та ЕВС є:

▪️надання можливості службам охорони здоров’я людини та тварин України здійснити аналіз існуючих прогалин у співпраці в ключових технічних сферах;

▪️розробка спільної національної дорожньої карти коригувальних заходів та стратегічних інвестицій для покращення роботи на межі «людина-тварина» у сфері профілактики, виявлення та боротьби із зоонозними хворобами;

▪️розуміння внеску Ветеринарних служб у впровадження ММСП (2005) і того, як результати ЕВС-можуть бути використані для вивчення потреб стратегічного планування та розбудови потенціалу. 

 Під час скоординованої роботи, опираючись на звіт місії ВООЗ щодо спільного зовнішнього оцінювання ключових спроможностей України в рамках ММСП, учасники воркшопу успішно пропрацювали поставлені ситуаційні задачі. Це, в свою чергу, дало змогу покращити навички застосування на практиці складових в контексті підходу «Єдине здоров’я», виявити прогалини та надати об’єктивні пропозиції у плані напрацювання таких розділів, як:

▪️координація та законодавство;

▪️профілактика та інформування про ризики;

▪️епіднагляд, лабораторні спроможності та оцінювання ризиків; 

▪️реагування на надзвичайні ситуації в контексті «Єдиного здоров’я».

Державні сайти України