gov-ua
Головне управління
Держпродспоживслужби у Львівській області

Загроза, яка причаїлась у лісах та парках!

У народі кажуть: вчепився як кліщ. Це справді  так, бо кожен знає, як важко звільнитися від кліща. Хоч ця дрібна істота не зумовлює будь – яких  позитивних емоцій, та з нею слід познайомитися ближче – заради нашого ж здоров’я. Серед  інфекцій, які передаються  кліщами, є не лише кліщовий енцефаліт, але й відносно нова для України хвороба Лайма.

Хвороба Лайма  або кліщовий бореліоз – інфекційне захворювання, що передаються кліщами. Природним резервуаром і джерелом інфекції є дикі тварини (сумчасті, гризуни, птахи), а також велика і мала рогата худоба, собаки, кішки. Шлях передачі – трансмісивний, через укуси кліщів. Так, у Львівській області інфікованість бореліями кліщів складає 17,2%, тобто кожний п’ятий-шостий житель Львівщини, що постраждає від їх укусу, може захворіти на хворобу Лайма.

Кліщ – переносник хвороби. Нападає  не відразу, а поступово пересувається одягом у пошуках найзручнішого місця, щоб присмоктатись. Особливо «люблять» паразити ті частини тіла, де шкіра тонша: шия, голова, складки  за вушними раковинами, пахви і пахові складки. Укус кровососа не відчутний, бо при цьому кліщ виділяє спеціальну  речовину для знеболення.

Хвороба  Лайма  має схильність до хронічного перебігу з частими загостреннями, тому необхідно знати, як починається ця хвороба і бути постійно насторожі. Початок хвороби Лайма за своїми  проявами дуже подібний на  звичайні  застудні захворювання або грип. Тому небезпідставну тривогу  повинні  викликати збільшення лімфатичних вузлів, болі у суглобах, м’язах, навіть незначне підвищення температури, що виникають після укусу кліща або перебування у лісі.

У 40-50% людей у місці присмоктування кліща через деякий час ( на 2-4 день, іноді через 2 місяці), виникає мігруюча еритема (червона пляма), яка з часом зростає в розмірах. При появі описаних клінічних симптомів, через 3-32 дні після відвідування лісу або після зафіксованого укусу кліща, необхідно терміново звернутися  до лікаря – інфекціоніста в кабінет інфекційних захворювань  за місцем проживання або найближчий травмпункт. Несвоєчасна діагностика призводить до появи хронічних форм захворювання з розвитком хронічного атрофічного акродерматиту, хронічних полінейропатій, енцефаломієліту, артриту.

Державні сайти України