Обіг харчових продуктів для спеціальних медичних цілей

10.11.2023

Вукраїнському законодавстві про безпечність харчових продуктів окремо приділено увагу харчовим продуктам для спеціальних медичних цілей. Такі продукти призначені для часткової або повної заміни звичайного раціону пацієнтів з обмеженою, ослабленою або порушеною здатністю приймати, перетравлювати, засвоювати звичайні харчові продукти або певні поживні речовини, що містяться в них, або їх метаболіти.

Відповідно до Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності і якості харчових продуктів» харчовий продукт для спеціальних медичних цілей – це харчовий продукт, спеціально розроблений і вироблений для годування пацієнтів (включаючи тих, які є дітьми грудного та раннього віку), що повинен споживатися за призначенням лікаря в закладі охорони здоров’я та/або поза його межами.

Нагадуємо, що повідомлення про намір введення в обіг дитячого харчування, харчових продуктів для спеціальних медичних цілей та харчових продуктів для контролю ваги всі виробники та імпортери зазначених продуктів повинні надсилати компетентному органу, функції якого покладені на Держпродспоживслужбу, в порядку, затвердженому наказом Мінагрополітики від 25.04.2022 № 244.

Разом із зазначеним повідомленням, яке потрібно надіслати в Держпродспоживслужбу в електронному або письмовому вигляді не менше ніж за десять робочих днів до введення харчового продукту в обіг, оператор ринку надає:

1) зразок етикетки (стікера) харчового продукту;

2) обов’язкову інформацію, зазначену у маркуванні, у текстовому форматі;

3) іншу інформацію/документи, які оператор ринку вважає доцільними.

Підтвердження отримання повідомлення від оператора ринку або його повернення у разі надання недостовірної/неповної інформації із зазначенням причини Держпродспоживслужба здійснює протягом п’яти робочих днів.

На основі отриманих даних і після підтвердження їх достовірності, інформація про оператора ринку протягом десяти робочих днів вноситься до Переліку повідомлень про намір введення в обіг дитячого харчування, харчових продуктів для спеціальних медичних цілей та харчових продуктів для контролю ваги, який оприлюднений на офіційному вебпорталі Держпродспоживслужби.